06 november 2025
Zaharieva wil kennisveiligheid opnemen in wetgeving
Annabel Hoven
Beleidsmedewerker
Stel uw vraag
Meer informatie nodig? Stel uw vraag aan één van onze medewerkers
06 november 2025
Beleidsmedewerker
Meer informatie nodig? Stel uw vraag aan één van onze medewerkers
Ekaterina Zaharieva, Eurocommissaris voor startups, onderzoek en innovatie, gaat kennisveiligheid officieel opnemen in het voorstel voor de European Research Area Act. Dit maakte ze bekend tijdens de eerste vlaggenschipconferentie over kennisveiligheid van de Commissie. Hiernaast komen er ook een kennisveiligheid expertisecentrum, een due dilligence platform en een gemeenschappelijke methodologie.
Kennisveiligheid krijgt officieel een plekje in de aankomende European Research Area (ERA) Act. Dit kondigde Ekaterina Zaharieva, Eurocommissaris voor startups, onderzoek en innovatie, aan op de Europese conferentie over kennisveiligheid. Ook noemde ze nog drie nieuwe initiatieven tijdens de conferentie. Zo komt er een nieuw Europees expertisecentrum voor kennisveiligheid, zoals belooft in de Raadsaanbeveling inzake onderzoeksveiligheid. Het expertisecentrum wordt medio 2026 gelanceerd. Daarnaast zal de Commissie een due diligence platform lanceren om risico's omtrent internationale samenwerking af te wegen. Tot slot gaat het een gemeenschappelijke methodologie creëren om de veerkracht van lidstaten hun onderzoeksorganisaties te testen. Hiervoor zijn er nog geen lanceringsdata bekend.
In mei 2024 hebben de Europese onderzoeksministers een Raadsaanbeveling omtrent onderzoeksveiligheid aangenomen. Ook het Europees Parlement vindt het belangrijk om kennisveiligheid op te nemen in de wet vanwege zorgen over buitenlandse inmenging. Het Parlement heeft specifiek zorgen over de samenwerking met instellingen uit China. Het beschermen van kennis raakt ook aan het beschermen van Europa's economische belangen. De Commissie beoogt de ERA Act in 2026 aan te nemen.
Mede geschreven door Wieger Lindeboom.