20 augustus 2026
Eurobarometer: opbrengst mbo is positief, imago blijft achter
Linda Valkó
Beleidsmedewerker
Stel uw vraag
Meer informatie nodig? Stel uw vraag aan één van onze medewerkers
20 augustus 2026
Beleidsmedewerker
Meer informatie nodig? Stel uw vraag aan één van onze medewerkers
Europeanen zien het beroepsonderwijs als een aantrekkelijke route naar een goede baan, maar vinden dat het qua imago achterblijft bij algemeen vormend onderwijs. Dat blijkt uit een nieuwe enquête over de aantrekkelijkheid van beroepsonderwijs. Ook in Nederland is die kloof tussen eigen waardering en het imago in de maatschappij erg zichtbaar.
Europeanen zijn overwegend positief over wat beroepsonderwijs (in het Engels ‘Vocational education and training’, oftewel VET) ze oplevert. Dat blijkt uit een nieuwe Special Eurobarometer over hoe aantrekkelijk het beroepsonderwijs en -opleidingen zijn. 85% van de ondervraagden in deze enquête vindt dat het mbo technische vaardigheden oplevert die naar een goede baan leiden. 73% ziet het onderwijs als hoogwaardig en vindt de docenten competent. Ruim de helft van de ondervraagden noemt het feit dat je snel aan het werk kunt gaan en geld kunt verdienen als voornaamste reden om voor het mbo te kiezen. Op dit punt zijn Nederlanders zelfs bovengemiddeld positief: maar liefst 88% vindt dat mbo-kwalificaties leiden tot beroepen waar veel vraag naar is op de arbeidsmarkt. EU-breed is dit 82%
Ondanks de waardering voor wat het dus oplevert, kampt het mbo met een hardnekkig imagoprobleem. Drie op de vier ondervraagde EU-burgers vinden dat het algemeen vormend hoger secundair onderwijs in hun land een positiever imago heeft dan beroepsonderwijs. In Nederland werd dit door een nóg groter aantal bevraagden bevestigd: 83% is het met deze stelling eens. Slechts 39% van de ondervraagde Nederlanders vindt dat mbo-beroepen een hoog maatschappelijk aanzien hebben, tegenover 64% EU-breed. Ook zijn er zorgen over de inhoud en over genderpatronen. Nederlanders denken dan weer wél minder in stereotypen: waar EU-breed 55% technische beroepen meer voor mannen vindt, deelt in Nederland maar 27% deze mening.
Via de Eurobarometerenquête wordt de bevolking van de EU en enkele andere Europese landen ondervraagd op allerlei thema's. Deze editie werd uitgevoerd in november 2025 en in totaal zijn 26.453 mensen bevraagd, waaronder 1.010 in Nederland. De uitkomsten leveren onder andere input voor de discussie over de aankomende Europese VET-strategie, waaraan de Commissie werkt in het kader van de Union of Skills en om invulling te geven aan de Herningverklaring.
Eurobarometer: opbrengst mbo is positief, imago blijft achter